سرآغاز > یادداشت > خفته را خفته کی کند بیدار؟

خفته را خفته کی کند بیدار؟

حوزه و روحانیت

خفته را خفته کی کند بیدار؟

نهج البلاغه کتاب تقوا و بند بندش توصیه به تقوا است ، که در این مختصر نمی گنجد و بایددر فصلی مفصل. به آن پرداخت، فقط به این کلام حضرت بسنده میکنیم که امیرالمومنین علیه آلاف التحیه و الثناء در خطبه ۱۹۱ می فرمایند:
” از تباه کنندگان تقوا عبرت گیرید و خود عبرت پرهیزگاران نشوید .”

✳️این تقوا و مراقبت توصیه به همه بشریت است اما بر همه واضح و مبرهن است که برعلما و روحانیت که جایگاه و رسالت راهبری بشریت را دارند ، ضرورت بیشتری دارد .

اما نقش تقوا و ضرورت آن در کسوت روحانیت بسیار جای تامل و تفکر دارد .

حضرت امام خمینی رحمه الله که مجسمه تقوا بودند و بهترین الگوبرای جویندکان تقوا، خواه در کسوت روحانیت و خواه غیر آن ، درباره ضرورت تقوا برای روحانیت میفرمایند:
👈لازم است خودمان را از لحاظ روحی و ازحیث طرز زندگی کامل‌تر کنیم باید بیش از پیش پارسا شویم از حطام دنیوی، رو بگردانیم شما آقایان باید خود را برای حقظ امانت الهی مجهز کنید امین شوید دنیا را در نظر خود تنزل دهید البته نمی‏توانید مثل حضرت امیر باشید که می‏فرمود دنیا در نظر من مثل “عفطه عنز” است، لیکن از حطام دنیا احتراز کنید نفوس خود را تزکیه کنید، متوجه به حق شوید، متقی باشید، اگر خدای ناکرده برای این درس می‏خوانید که فردا به نوایی برسید نه فقیه خواهید شد و نه امین اسلام خواهید بود. (📚ولایت فقیه ص۱۴۹)

هم چنین درجایی دیگر میفرمایند:
👈باید هر قدمی که در راه تحصیل برداشته می‏شود، اگر عرض نکنم دو قدم، لااقل یک قدم هم در باب تهذیب اخلاق، در باب تحکیم عقاید، در باب استقرار ایمان در قلب [برداشته شود]. اینها تفکر لازم دارد؛ محاسبه لازم دارد؛ مراقبه لازم دارد. آقایان باید مراقبه کنند، باید مراقبت کنند خودشان را. از صبح تا عصر باید مراقب خودشان باشند.(📚صحیفه امام، ج ۲، ص ۳۹)

هم چنین حضرت امام خامنه ای حفظه الله در ترسیم سیمای آرمانی طلبه طراز میفرمایند:
” تقوا برای روحانیت ، یعنی مراقبت و مواظبت از خود که نبادا خطا کند و بلغزد و غرق در فساد بشود . …فرمود فقها تا وقتی که در دنیا داخل نشده اند ، امنای خدا هستند ،…روحانیون کسانی هستند که باید دست افراد گمگشته را بگیرند و راهنمایی کنند ، اما اگر خودشان گم شدند ، دیگر ” خفته را خفته کی کند بیدار؟” گمشده را گمشده کی می تواند هدایت و راهنمایی کند ؟
🔊دیدار با مجمع نمایندگان طلاب ۷۹/۹/۲

وآخر کلام:
ای بندگان خدا! برای هماهنگی با اهداف آفرینش خود ، از خدا پروا کنید.
(📚خطبه ۸۳)

Soroosh

باز هم امتحان کن

تبیین فتنه آخر الزمان

 

شطرنج باز حرفه ای: تحلیلی بر اغتشاشات بنزینی

تحلیلی بر اغتشاشات بنزینی گاهی اتفاقات، بسیط و یک بُعدی اند. در چنین مواقعی نه …

یک نظر

  1. با سلام و خداقوت
    سخنرانی ها رو اگه بشه کوتاه تر و مفید خلاصه کرد که لپ مطلب رو برسونه.. که قابل انتشار هم باشه.. ممنون میشیم
    و مسایل و سخنرانی های بصیرت زا بذای جوانان مفید باشه و روشنگری کنه.. تو کانال سروش مجدد مرور کنید خیلی ممنون… ضمنا این فایلهای صوتی توی سایتتون هم نمیشه دانلود کرد..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *