سرآغاز > خبر > اطلاع رسانی برنامه ها > موجب شادی و سُرور دیگران شوید

موجب شادی و سُرور دیگران شوید

حجت الاسلام مهدوی ارفع در جشن ولادت امام حسن (ع) بیان کردند: کسانی که موجب شادی دیگران می شوند و دلی را شاد می کنند در واقع دل خود را شاد کرده و این شادی یک شادی باطنی است.’

جلسات هفتگی مجموعه فرهنگی عاشوراییان تحت عنوان بهشت با توجه به متن نهج البلاغه جهت تقویت مبانی معرفتی علاقه مندان به این مباحث، دانشجویان و طلاب برگزار می شود؛ در بهشت ۳۰ خردادماه موضوع بحث شادی و انواع آن بود که حجت الاسلام مهدوی ارفع، سخنران جلسات ماه رمضان خاطرنشان کردند: شادی «فَرَح و مَرَح» شادی های ظاهری هستند و با دل کاری ندارند اما شادی «سرور» یک شادی باطنی است و اول دل را شاد می کند سپس ظاهر انسان را خندان می کند.

برای سرور و شادی چه باید کرد؟

حجت الاسلام مهدوی ارفع شادی را به سه دسته ی شادی کوتاه مدت، شادی میان مدت و شادی بلند مدت تقسیم کردند و شادی کوتاه مدت را شادی می دانستند که در یک لحظه خاص می تواند حال روحی فرد را تغییر دهد و او را شاد کند. مثلاً زمان هایی که فرد احساس ناراحتی و افسردگی دارد و خودش هم نمی داند که چرا این احساس را دارد، شنیدن یک لطیفه جالب یا خوردن یک غذای خوشمزه یا انجام یک ورزش خاص و پیاده روی یا حتی خوردن یک نوشیدنی سرد می تواند حال او را خوب کند و ناراحتی را در آن لحظه از فرد دور کند.

کسانی که موجب شادی دیگران می شوند و دلی را شاد می کنند در واقع دل خود را شاد کرده و این شادی یک شادی باطنی است.

ایشان در ادامه یکی از مزاح هایی که پیامبر با یاران خود کردند را تعریف نموده و گفتند: پیرمردها، پیرزن ها و سیاه پوستان هرگز به بهشت نمی روند و وقتی آنها بسیار ناراحت و افسرده شدند، از این حرف به آنها می فرمایند که خداوند ایشان را جوان و سفید می کند سپس به بهشت می برد! در این حال همه یاران می خندند و حال روحی آنها عوض می شود!

کار خیر سبب شادی در قیامت است

همراه همیشگی عاشوراییان در این جلسه حکمت ۲۵۷ نهج البلاغه را خواندند که نامه ی امام علی (ع) به کمیل است و توضیح دادند: کسانی که موجب شادی دیگران می شوند و دلی را شاد می کنند در واقع دل خود را شاد کرده و این شادی یک شادی باطنی و از نوع سرور و شادی میان مدت است.

همچنین بیان کردند که: شادی های بلند مدت مانند انجام کارهای خیر برای ایجاد شادی در قیامتمان بسیار تأکید شده است و نامه ۳۱ نهج البلاغه که نامه حضرت علی (ع) به امام حسن (ع) است این مسئله را ثابت می نمایند.

Soroosh

باز هم امتحان کن

تبیین فتنه آخر الزمان

 

تفسیر روایی قرآن

  🔈 فایل صوتی: #تفسیر_روایی_قرآن (جلسه اول و دوم) 🔷حجت الاسلام #مهدوی_ارفع دانلود جلسه اول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *