سرآغاز > آثار > سخنرانی ها > استقامت پای محور ولایت، وحدت می‌آورد

استقامت پای محور ولایت، وحدت می‌آورد

مصادف با دهمین روز ماه مبارک رمضان، حجت الاسلام مهدوی ارفع  در محفل معنوی جوانان فرهنگی اصفهان متذکر شدند: وقتی گفتمان جامعه را عوض کردند، نمی‌توانیم جلوی سیل را بگیریم. باید دست ما به گفتمان انقلاب اسلامی برسد و راه آن در عموم مردم نهج‌البلاغه است و در خواص نهج‌البلاغه با مکتب امام است.

حجت الاسلام مهدوی ارفع در روز وفات حضرت خدیجه کبری (س) مبحث سیمای جوان مومن انقلابی در نهج‌البلاغه را این چنین ادامه دادند که: باید مسئله ولایت را از لایه عمیقش شناخت، پذیرفت و ملتزم شد تا به لایه عملی رسید یعنی ابتدا باید در لایه فکری و لایه‌های روحی، ولایت را درک کرد تا در لایه‌ی عمل به خصوص در دو راهی‌های فتنه‌ها و آزمایش‌های سخت بتوانیم به راحتی تکلیفمان را تشخیص دهیم.

حافظه تاریخی خوبی نداریم

یکی از ضعف‌های معمول جبهه انقلاببیون، مسئله‌ی نسبت آن‌ها با ولایت است که گاهی دفترچه رمزی که در دست ماست با دفترچه رمزی که دست ولی ماست فرق می‌کند؛ ولی یک کد می‌دهد و ما یک برداشت دیگری می‌کنیم. ولی فقیه از بعضی رفتارها که به اسم انقلابی‌گری انجام می‌شود راضی نیستند حتی گاهی از شعار دادن در یک مراسم گلایه می‌کنند.

برداشت ما از بیان ایشان کمی متفاوت است لذا ما در لایه فکری مقداری ضعیف هستیم چون یک مومن حزب‌اللهی نهج‌البلاغه‌ای آنقدر باید از لحاظ فکری به امام جامعه نزدیک شده باشد تا بدون اینکه او بگوید، تشخیص دهد که او چه می‌خواهد، باید در لایه فکری و گفتمانی با ولی جامعه اتصال پیدا کند تا ولایت کامل حاصل شود. اشکال ما این است که اولاً حافظه تاریخی نداریم و زود یادمان می‌رود و عقبه‌ای که باید دست می‌گرفتیم، نگرفتیم.

حجت الاسلام حمیدرضا مهدوی: از اسلام، اسم آن را به یدک نکشید
حجت الاسلام حمیدرضا مهدوی: استقامت پای محور ولایت، وحدت می‌آورد

اگر تحت فشارها استقامت نکنیم چه می شود؟

استاد حوزه و دانشگاه بیان کردند: که رهبر انقلاب در دوره‌ای که ما باید افسر جنگ نرم باشیم چه می‌گویند؟ اگر پای ولایت به معنای درست آن نایستیم یا تحت فشارها استقامت نکنیم چه اتفاقات ناگواری رخ می‌دهد؟ اولین چیزی که امیرالمومنین علیه‌السلام هشدار می‌دهند که اگر پای ولایت ولی حق نایستیم و جلوی شبه‌ها، تحریم‌ها و فشارهای جنگ روانی استقامت نکنیم این است که کم‌کم به ولایت شیطان گرایش پیدا می‌کنیم. در خطبه هفتم مولا می‌فرمایند: وقتی معیارمان را حق نگذاشتیم و وحدتِ حول ولایت ولی حق را شکستیم و بخشی از ما به سمت شیطان گرایش پیدا کردیم، دانسته یا نادانسته همان اتفاقی که در زمان حضرت علی رخ داده اتفاق می‌افتد.

منحرفان شیطان را معیار کار خود قرار داده و شیطان نیز آن‌ها را دام خود قرار داده؛ باید از اول انقلاب این جریان را پیگیری کنیم. گرایش و سازش با غرب نبود. ارزش‌ها، ضد ارزش شد و آن‌ها زبان شیطان هستند اگر ولایت حق، محور وحدت جامعه به هم بخورد، جامعه آرام آرام به سمت ولایت شیطان میل می‌کند.

بخشی از بدنه سابق اصحاب پیغمبر چشم و گوش، زبان و دست و پای شیطان در جامعه شدند. معاویه، طلحه و زبیر، عبدالله بن عمر و … آرام‌آرام محوریت امیرالمومنین را نپذیرفتند و به سمت معاویه میل کردند و یا رسماً جیره‌خوار و مزدور معاویه شدند یا جاده صاف کن تفکر بنی‌امیه شدندحتی واقعه غدیر را به فراموشی سپردند. اگر از ولایت حق دست بکشید ناگزیر باید به ولایت شیطان تن دهید.

از سیرت اسلام، صورتی باقی می گذارند

ایشان با اشاره به صحبت های رهبری گفتند: انسان‌های دارای خرد، تدبیر مشکلات را به خاطر رسیدن به عزت، شرف انسانی و تقرب الی الله تحمل می‌کنند و انسان‌های بی‌خرد و غافل، مشکلات را با ذلت تحمل نمی‌کنند و به جای اینکه ولایت الهی را قبول کنند، ولایت شیطان را قبول می‌کنند و خسارت بزرگ را به جامعه می‌زنند. به جای اینکه به خدا پناه ببرند و ولایت الهی را قبول کنند و به هدایت الهی چنگ بزنند به ولایت شیطان، دشمنان اسلام و بشریت متمسک می‌شوند. به خاطر اینکه برای خود عزت درست کنند و این عزت به دست آن‌ها نمی‌آید. اگر پای حق نایستید به ولایت شیطان کشش پیدا می‌کنید و هم حق را یاری نکردید و هم به دست شیطان خوار شدید.

حضرت علی علیه‌السلام بارها می‌فرمایند که وقتی سراغ من آمدید که سیرت اسلام از بین رفته و فقط صورت آن باقی مانده، بنی امیه سیرت اسلام را تغییر داده، از بین برده و فقط صورتی از آن را نگه داشته است.

استقامت پای محور ولایت، وحدت می‌آورد

حضرت در خطبه ۱۹۲ اوضاع مسلمین منهای اسلام حقیقی را در روزگار خود ترسیم می‌کند. آنچه وحدت حقیقی جامعه ما را حفظ می‌کند، این است که ما حول ولایت چنگ بزنیم. از اسلام اسم آن را به یدک کشیده و از قرآن فقط خط آن باقی مانده است. از وقتی که گفتمان انقلاب اسلامی را تضعیف کردید دشمن در شما ظاهر شد. استقامت پای محور ولایت وحدت می‌آورد و اگر از محور ولایت جدا شوید، آفات، بلایا و بی‌برکتی‌ها در زندگی شما می‌آید. وقتی گفتمان جامعه را عوض کردند، نمی‌توانیم جلوی سیل را بگیریم. باید دست ما به گفتمان انقلاب اسلامی برسد و راه آن در عموم مردم نهج‌البلاغه است و در خواص مردم نهج‌البلاغه با مکتب امام است. ما باید در حوزه تخصصی خود مکتب امام را به خوبی فرا بگیریم و سواد انقلابمان را نهج‌البلاغه کنیم و همه را پای گفتمان امام می‌آوریم.

لازم به ذکر است دهمین جلسه ی برنامه ی «جای شما در آینده انقلاب کجاست؟» از نماز ظهر با جزء خوانی قرآن کریم آغاز شد و در آخر شاعر انقلابی، شعری در وصف حضرت علی (ع) خواندند.

Soroosh

باز هم امتحان کن

تبیین فتنه آخر الزمان

 

تفسیر روایی قرآن

  🔈 فایل صوتی: #تفسیر_روایی_قرآن (جلسه اول و دوم) 🔷حجت الاسلام #مهدوی_ارفع دانلود جلسه اول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *