سرآغاز > در رسانه ها > بررسی نشانه های ایمان در نهج البلاغه/انسان مومن غیب را می بیند

بررسی نشانه های ایمان در نهج البلاغه/انسان مومن غیب را می بیند

خبرگزاری شبستان: حجت الاسلام مهدوی ارفع اعتقاد به غیب به گونه ای که گویی انسان غیب را می بیند و احساس می کند از اولین نشانه های قلبی ایمان برشمرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از اصفهان، حجت الاسلام دکتر حمیدرضا مهدوی ارفع، عضو جبهه انقلاب فرهنگی پنجشنبه (۲۰ خرداد) در مدرسه امام صادق(ع) اصفهان در ادامه بحث خود پیرامون بررسی ایمان از نگاه امیرالمومنین علی (ع) و ضمن یادآوری مطالب روز گذشته گفت: یکی از مهمترین  سر فصل هایی که در بررسی ایمان باید به آن توجه کرد، نشانه های ایمان است؛

نشانه های ایمان

همانطوری که در مبحث ماهیت ایمان گفته شد، ایمان به سه شاخه ی اعتقاد قلبی، اقرار به زبان و عمل با اعضا جوارح تقسیم می شود؛ بنابراین نشانه های ایمان نیز به سه شاخه نشانه قلبی، نشانه های زبانی و نشانه های عملی تقسیم میشود.

حجت السلام حمیدرضا مهدوی ارفع - عاشورائیان- اصفهان - نهج البلاغه
وی با شاره به خطبه ۱۱۴ نهج البلاغه افزود: نشانه های قلبی ایمان از نگاه حضرت علی (ع)چهار مورد است، اول آنکه فرد باید بگونه ای به غیب اعتقاد داشته باشد که گویی غیب را می بیند و آنرا حس میکند، دوم آنکه به آنچه که خدا از طریق پیامبران و قرآن به انسان ها وعده داده است یقین داشته باشد، سوم آنکه ایمان او بگونه ای باشد که اخلاص آن شرک را بزداید و چهارم آنکه یقین آن شک و تردید را نابود کند.

حجت الاسلام مهدوی ارفع با اشاره به حکمت ۴۵۸ نهج البلاغه افزود: از نگاه حضرت علی (ع)کسی که ایمان مستقر دارد باید چهار نشانه در او باشد، راست بگوید حتی اگر به ضرر او باشد، کوچکترین دروغی نگوید حتی اگر برای او منفعت زیادی را بدنبال داشته باشد، بیش از حد توان و عملش سخن نگوید و هنگام صحبت کردن از دیگران از خدای تعالی بترسد.
عضو جبهه انقلاب فرهنگی در پایان نشانه عملی ایمان را اینگونه بیان کرد: حضرت علی (ع) در حکمت ۳۱۰ نهج البلاغه در مورد نشانه عملی ایمان می فرمایند «ایمان بنده ای کامل نمی شود مگر آنکه اعتمادش به آنچه که نزد خداست از اعتمادش به آنچه که نزد خود دارد بیشتر باشد»؛ یعنی فردی که ایمان مستقر دارد باید توکلش به قدرت بی نهایت خداوند بیشتر از اعتماد به خودش و آنچه که دارد باشد.

پایان پیام/۱۲۱

Soroosh

باز هم امتحان کن

تبیین فتنه آخر الزمان

 

صوت سخنرانی حجه الاسلام مهدوی‌ارفع(تربیت در نهج البلاغه)

🔈صوت سخنرانی: 💠حجه الاسلام #مهدوی‌ارفع #تربیت_در_نهج_البلاغه 🍀بازخوانی نامه۳۱ #جلسه۱ 🗓رمضان المبارک۱۳۹۵ +لینک دانلود کانال ما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *