سرآغاز > موضوعات > نهج البلاغه > تبیین نهضت جهانی نهج البلاغه > یادداشت: همه با نهج البلاغه مبلغ دین شویم

یادداشت: همه با نهج البلاغه مبلغ دین شویم

💠بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم💠

« نهضت جهانی احیای نهج‌البلاغه»

🔸حضرت امام خمینی(رحمهالله):
«ما مفتخریم که کتاب نهج‌البلاغه، که بعد از قرآن، بزرگ‌ترین دستور زندگی مادی و معنوی و بالاترین کتاب رهایی‌بخش بشر است و دستورات معنوی و حکومتی آن بالاترین راه نجات است، از امام معصوم ماست».

🔸مقام معظم رهبری(حفظه‌الله):
«ما مثل آن بیماری هستیم که نسخه کامل از یک طبیب حاذق در جیب خود، یا در طاقچه اتاق خود دارد؛ اما در عین حال لای آن نسخه را باز نمی‌کند و به آن عمل نمی‌کند و از آن بیماری دائماً رنج می‌برد. قرن‌های متمادی، نهج‌البلاغه را داشتیم؛ اما از آن استفاده نکردیم و از معارف آن بهره نبردیم و بیماری‌های فردی و اجتماعی خود را برای خودمان نگه داشتیم. این، آن تأسف و افسوس بزرگی است که هر کس با نهج‌البلاغه آشنا شود، در دلش جا خواهد گرفت».

بر همگان آشکار است که برای حضور در هر جمع و برقراری ارتباط باید زبانی واحد داشت؛ و از زبان ظاهر مهم‌تر، زبان فکر و قلب و اندیشه است، زیرا هرکدام از ما به یک زبانی فکر می‌کنیم و آرزوها و آرمان‌ها، محبوب و مبغوض‌ها، ترس و شوقمان تعریف‌کنندۀ زبان وجود ما و یا به اصطلاح «گفتمان» ما هستند. ما معتقدیم اگر بخواهیم گفتمان مشترک، متعالی و رو به پیشرفتی در جامعه حاکم باشد، باید تمام جامعه به زبان امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) بیاندیشند. زیرا که تنها او پدر آسمانی تمامی انسان‌هاست. بر ماست که گنج پنهان پدری را بیابیم و به کار بگیریم.

اگر نهج‌البلاغه را خوب بخوانیم و عامل به آن باشیم، سبک زندگی و ارزش‌هایمان با امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) هماهنگ خواهد شد.
لازمۀ تحقق این امر احیا نهج‌البلاغه‌خوانی در بین تمام اقشار جامعه می‌باشد. بهانه‌هایی چون سخت‌ و تخصصی و غیر‌قابل‌فهم‌ بودن، انگاره‌های سنتی بی‌پایه و اساسی، به واسطۀ تلاش دشمنان دانا و گاه دوستان نادان، بیش نیستند. حرکتی همگانی، خالصانه و خردمندانه لازم است تا این کتاب شریف که به معراج‌السعاده شیعه و نهج‌الهدایه بشریت معروف است، از غربت به‌در‌آید.
✨🔹✨✨💠✨✨🔹✨
🔹شعار و چشم‌انداز این حرکت جهانی: «همه با نهج‌البلاغه مبلغ دین شوند.»

🔹روش نهج‌البلاغه خوانی آسان:

۱٫ ترجمه نهج‌البلاغه را بخوانیم.
۲٫ ترجیحاً ترجمۀ مرحوم دشتی را بخوانیم که به تأیید رهبر بهترین ترجمه است.
۳٫ با شبی ده دقیقه شروع کنیم.
۴٫ شروع خواندن از حکمت‌ها. خواندن از آسان به سخت، حکمت‌ها کاربردی‌تر و آسان‌تر است و این مجال را به ما خواهد داد تا با ادبیات و سیاق کلام حضرت آشنا شویم.
۱٫۴٫ خواندن حکمت‌ها دو بار از اول تا آخر.
۲٫۴٫ خواندن نامه‌ها از آخر به اول.
۳٫۴٫ خواندن خطبه‌ها از آخر به اول.
۵٫ در حین مطالعه گاهاً سؤال برایتان پیش می‌آید صبر پیشه کنید، پاسخ سؤال را در حکمت‌ها، نامه و خطبه‌های بعد می‌یابید.
۶٫ در دور اول مطالعه یادداشت نکنید، حفظ نکنید.
🔹چند نکته اساسی:
– در دور اول نیاز به شرح و تفسیر نداریم؛ چون هدف آشنایی با کلام حضرت است.
– اگر در حین مطالعه به سؤال برخورد کردید، صبر پیشه کنید. با مطالعه بیشتر در حکمت‌ها و نامه و خطبه‌ها به جواب سؤالتان می‌رسید.
– در صورت عدم صبر با مراجعه به فهرست موضوعی انتهای ترجمۀ مرحوم دشتی در موضوع مدنظرتان با کمک نهج‌البلاغه به جواب سؤالتان خواهید رسید.
– در دور اول خواهید دید برخلاف آنچه تا حالا گمان می‌کردید و در گوشمان خوانده‌اند، بسیاری از مطالب نهج‌البلاغه حتی برای نوجوانان و عوام قابل فهم است.
– «لاٰ یَمَسُّهُ إِلاَّ اَلْمُطَهَّرُونَ»، با خلوص نیت پای نهج‌البلاغه بنشینیم، خواهیم دید همان‌طور که خود وعده داده‌اند ما را از چشمه‌سار علم و معرفت خویش سیراب خواهند کرد.

✨✨🔹✨✨💠✨✨🔹✨✨
💠 کانال استاد مهدوی ارفع
@mahdaviarfae
💠کانال نهج البلاغه ای ها
@nahjolbalagheiha
کانال آثار مهدوی :
@Asaremahdavi ir
کانال آرشیو جلسات آنلاین:
@onlinenahjolbalaghe
لینک گروه : برادران نهج البلاغه ای

لینک گروه : خواهران نهج البلاغه ای

⛔️⛔️⛔️⛔️⛔️⛔️
آئین نامه گروه
دوست گرامی، گروهی که شما در آن عضو شده‌اید، صرفا برای گردهم آمدن نهج‌البلاغه خوانان و اطلاع رسانی برنامه های نهضت جهانی نهج البلاغه خوانی  می‌باشد.
هرگونه پیام‌های غیر مرتبط و چت‌های دوستان با عذرخواهی پاک می‌شود.
در صورت تکرار تذکر، با عرض شرمندگی کاربر از گروه حذف می‌شود.
لذا خواهشمندیم، قوانین را مراعات بفرمایید.

Soroosh

باز هم امتحان کن

تبیین فتنه آخر الزمان

 

شطرنج باز حرفه ای: تحلیلی بر اغتشاشات بنزینی

تحلیلی بر اغتشاشات بنزینی گاهی اتفاقات، بسیط و یک بُعدی اند. در چنین مواقعی نه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *