سرآغاز > موضوعات > انقلاب اسلامی > امت، دولت، مقاومت – قسمت اول

امت، دولت، مقاومت – قسمت اول

مقاومت✅
سازش🚫

امت، دولت، مقاومت – قسمت اول

🌱بسم الله الرحمن الرحیم 🌱

یکی از فرازهای مهم سخنان رهبر انقلاب در مراسم بیست و هشتمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)،
♻️ تبیین برتری رویکرد مقاومت و چالش با نظام بین الملل در مقابل رویکرد سازش بود.
جمهوری اسلامی دولت مقاومت است

🔰ایشان با بیان این که عقلانیت در چالش با قدرت های بین المللی است نه در سازش با آنها، هزینه هایی که سازش با قدرت های بزرگ برای کشور دارد، را بیشتر از هزینه های چالش دانسته و فرمودند:

“بعضی عقلانیّت را در این میدانند و میگویند که «چالش با قدرتها هزینه دارد» -[البتّه] اشتباه میکنند- بله، چالش هزینه دارد، امّا سازش هم هزینه دارد. …چالش اگر عقلائی باشد، چالش اگر منطبق با منطق باشد، اگر با اعتمادبه­‌نفس باشد، هزینه‌اش بمراتب کمتر از هزینه‌ی سازش است.”

🔰در ادامه بیانات میفرمایند :
“انقلابیگری یعنی مسئولین کشور، هدفشان را راضی کردن قدرتهای مستکبر قرار ندهند؛ مسئولان کشور، هدفشان را راضی کردن مردم، به کار گرفتن نیروهای داخلی، تقویت عناصر فعّال در داخل کشور قرار بدهند؛ این انقلابیگری است.”

♻️برای تبیین مفهوم این کلام ، کمی به عقب بازمیگردیم ، رهبر بصیر انقلاب در ۹۶/۲/۲۰ در دیدار پاسداران دانشکده افسری واژه جدیدی را وارد ادبیات انقلاب میکنند که دقت جبهه فرهنگی انقلاب را می طلبید .
🔆واژه دولت مقاومت 🔆

🔰 برادران عزیز من، فرزندان عزیز من، جوانان عزیز من! ما امروز «دولت مقاومت»ایم
«دولت مقاومت» یعنی چه؟ یعنی تسلیم زورگویی نشدن، تسلیم زیاده‌طلبی نشدن، در موضع اقتدار ایستادن.
دولت مقاومت در موضع اقتدار قرار میگیرد. ببینید، دولت مقاومت نه اهل ❌تجاوز است، نه❌ اهل سلطه‌طلبی و ❌دست‌اندازی به ملّتها و کشورها است، نه ❌اهل فرو رفتن در لاک دفاعی و موضع انفعال است؛ هیچ‌کدام از اینها نیست. بعضی خیال میکنند اگر ما بخواهیم خودمان را از تهمت سلطه‌طلبی و اقتدارطلبی بین‌المللی و منطقه‌ای برکنار کنیم، باید برویم در لاک دفاعی؛ این‌جوری نیست. در لاک دفاعی نمیرویم، در موضع انفعال قرار نمیگیریم، بلکه ما در موضع

🔰«اَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّهٍ وَ مِن رِباطِ الخَیلِ تُرهِبونَ بِهٖ عَدُوَّ اللهِ وَ عَدُوَّکُم»(۸) قرار میگیریم.
در موضعی قرار میگیریم که در این آیه‌ی شریفه از آن تعبیر شده است به «تُرهِبونَ بِهٖ عَدُوَّ اللهِ وَ عَدُوَّکُم»؛ «تُرهِبونَ بِه» یعنی چه؟ «تُرهِبونَ بِه» همان چیزی است که در ادبیّات سیاسی امروز به آن « قدرت بازدارندگی» میگویند.
جمهوری اسلامی در جایگاهی قرار میگیرد که دارای قدرت بازدارندگی است؛ دارای اقتدار بازدارنده است؛ میخواهند این اقتدار نباشد.

🌐در این پست فقط به بیان چند نکته بسنده میکنیم ،و ان شاالله درپست های بعد به تبیین دقیق آن خواهیم پرداخت .

✅مقاومت و چالش با قدرت های بین المللی ریشه در عقلانیت دینی معنوی دارد .

✅ریشه چالش و تقابل بین جبهه حق و باطل ، ارزش های انقلابی ، اعتقادی و جهان بینی توحیدی است . 👈امام حسین علیه السلام خطاب به یزید مثلی لایبایع مثلک

✅سازش عامل از بین رفتن سرمایه های مادی و معنوی است ، لذا هزینه اش بیشتر است .
✅سازش عامل تبدیل تبدیل آرمانگرایی به روزمرگی است ، و دید او را به آینده کور و محدود میکند ، لذا هزینه اش بیشتر است .

✅پرهزینه ترین سازش تاریخ ، حکمیت است.

✅پرسودترین تقابل تاریخ ، کربلاست .

ادامه دارد…

•┈••✾◆🍃🌸🍃◆✾••┈•
حمیدرضا مهدوی ارفع

•┈••✾◆🍃🌸🍃◆✾••┈•

Soroosh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *