سرآغاز > موضوعات > نهج البلاغه > تربیت در نهج البلاغه > جلسه با موضوع ” خانواده موفق و نقش مادر از نگاه نهج البلاغه ” برگزار شد.

جلسه با موضوع ” خانواده موفق و نقش مادر از نگاه نهج البلاغه ” برگزار شد.

 ‍ 🌿🌼🌿🌼🌿🌼🌿
✨بسم الله الرحمن الرحیم✨

جلسه با موضوع” خانواده موفق ونقش مادر از نگاه نهج البلاغه“برگزار شد.

هیئت پروانه های فاطمه(س)موسسه یاران سبز موعود(عج)رشت امروز ۲۹ تیرماه ۱۳۹۶ با حضوراستادارجمند حجت الاسلام مهدوی ارفع
ایشان تعریف متفاوتی از خانواده ارائه دادند وفرمودند سه تعریف از خانواده وجود دارد:

  • ۱⃣تعریف قدیمی:والدین آرزوهای خود را کاملا کنار گذاشته و تماما خود را وقف فرزندان می کنند.این روش گرچه ایثارگرانه است ولی درست و کامل نیست.
  • ۲⃣تعریف امروزی:زن و مرد٬هردو به ازدواج به چشم درخدمت گرفتن دیگری برای رسیدن به آرزوهای خود نگاه می کنند و توجهی به شخصیت و اهداف طرف مقابلشان ندارند،لذا به محض اینکه احساس می کنند بخاطرمشکلات زندگی مشترک یا فرزندان از آرزوهای شخصی خود دور شده اند٬زندگی را رها می کنند،یا با طلاق حقوقی یا با طلاق عاطفی.
  • ۳⃣ اما روش سوم تعریف اسلام از خانواده است٬وآن اینکه زن و مرد پس از ازدواج “ما” بشوند و والدین و فرزندان یک واحد مشترک باشند که همگی باهم رشد کنند,سعادت و شقاوت یا تعالی و سقوطشان به هم وابسته باشد، طوری با هم یکی شوند تا آرزوها٬لذات٬ غمها و رنجهایشان مشترک باشد تا اختلافات به حداقل برسد.

نمونه این خانواده در اسلام دوتاست:

🌹🍃خانواه آیه مباهله که متشکل از پیامبر(ص) و امیرالمومنین(ع) و حضرت فاطمه(س) و دو فرزند بزرگوارشان…

🌹🍃 خانواده امام حسین(ع) در کربلا که متشکل از امام و همسران و فرزندان و خواهران و برادران و خواهرزاده ها و برادرزاده ها و پسرعموها.
همگی هماهنگ باهم یک هدف رو دنبال می کردند,کربلا درواقع یک دفاع خانوادگی از دین بوده که تعدادی از اصحاب هم به کمک این خانواده مبارک رفته بودند.

ایشان در ادامه به سه اصل تربیتی اشاره کرده وفرمودند:

۱- بچه ها همانی نمی شوند که والدین میخواهند بلکه همانی می شوندکه والدین هستن و عمل می کنند… پس اگر میخواهید بچه ها خوب شوندخودتون خوب عمل کنید.

۲- ادبیات صحبت کردن با بچه ها خیلی مهم است ؛ادبیات از بالا به پایین و آمرانه کاملا غلط است؛ادبیات نصیحت و سرزنش گاهی لازم است ولی به ندرت تأثیر گذار است. طبق نامه۳۱ نهج البلاغه که امیرالمومنین برای امام حسن(ع) نوشتند, بهترین ادبیات ,ادبیات مبتنی بر واقعیت و تواضع و خیرخواهانه و مشورت دهنده است تا فرزند احساس شخصیت کند که خودش دارد بین دو راه بد و خوبی که نشانش داده ای,آزادانه تصمیم می گیرد و بخاطر ادبیات خودبزرگ بینی و تحقیر فرزند یا اغراق و دروغ یا انتظارات غیرواقعی,از روی لجبازی تصمیمات اشتباه نمی گیرد.

۳-تربیت بدون مسئولیت غیرممکن است.در هر سن مطابق توانایی بچه ها آنچه را می توانند انجام دهند به آنها آموزش دهیم,عواقب انجام ندادنش را هم بازگو کنیم,و بعد از آن دیگر مداخله ای در آن مسولیت بچه نکنیم و بگذاریم از ابتدا خودش با مسئولیت کارهایش کاملا واقعی روبه رو شود,والدین باید بسیار خوددار باشند حتی اگر دیدند بخاطر اهمال کاری٬ فرزندشان ممکن است از پیشرفتی باز بماند بازهم دخالتی نکنند,در همین نامه۳۱ امیرالمومنین فقط خیرخواهانه خوب و بد دنیا را اطلاع رسانی کرده و انتخاب و مسئولیت عواقب آن را متوجه امام حسن(ع) نموده است.

همچنین ایشان به یک نکته ظریف از قرآن برای تربیت دختران اشاره کرده وفرمودند:قرآن درباره مردان و زنان و پسران هم نمونه خوبش را مثال زده,هم نمونه بد را. مثل همسرنوح و لوط٬آسیه٬مادر مریم و مادرموسی٬فرعون و هامان ٬مومن آل فرعون,لقمان٬پسر نوح٬حضرت اسماعیل و….

اما به دختران که رسیده فقط دختران خوب را مثال زده مثل حضرت مریم,دختران شعیب و….قرآن حتی یک نمونه از دختر بد را مثال نزده است مفهومش این است که برای تربیت دختران نوجوان و سالهای آغازجوانی بخاطر روحیه لطیفشون باید بیشتر از روشهای ایجابی و مثبت و تشویقی استفاده کرد,درحالی که برای دیگر افراد هم باید نمونه های خوب و هم نمونه های بد توأمان گفته شود.

╔══🌿🌼🌿══ ══╗
@mahdaviarfae
╚══ ══🌿🌼🌿══╝

Soroosh

باز هم امتحان کن

شطرنج باز حرفه ای: تحلیلی بر اغتشاشات بنزینی

تحلیلی بر اغتشاشات بنزینی گاهی اتفاقات، بسیط و یک بُعدی اند. در چنین مواقعی نه …

شبهه، خبیثانه ترین روش مبارزه با حکومت حق

#پیشنهاد_ویژه 🔊کلیپ صوتی: حجت الاسلام #مهدوی_ارفع #شباهت_دوران #شبهه، خبیثانه ترین روش مبارزه با حکومت حق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *