سرآغاز > یادداشت > یادداشت: حوزه و روحانیت، تهذیت و خودسازی

یادداشت: حوزه و روحانیت، تهذیت و خودسازی

از سلسله یادداشت های “حوزه و روحانیت” حجت الاسلام حمیدرضا مهدوی ارفع ، موضوع تهذیب و خودسازی منتشر گردید.//

حوزه انقلابی و روحانی انقلابی حجت الاسلام حمیدرضا مهدوی ارفع
تهذیب حوزه و روحانیت

بسم الله الرحمن الرحیم
وَ قَالَ علی (علیه السلام ) مَنْ نَصَبَ نَفْسَهُ لِلنَّاسِ إِمَاماً فَلْیَبْدَأْ بِتَعْلِیمِ نَفْسِهِ قَبْلَ تَعْلِیمِ غَیْرِهِ
حکمت۷۳ نهج البلاغه

“العلماء ورثه الانبیاء”روحانیت وارث انبیاء الهی از حیث رسالت و مسولیت اند و نقش راهبری جامعه و جهان را برعهده دارند ، پس باید در مقام علم و عمل پیشگام باشند. و پیش از آنکه آنچه میدانند را به زبان آورند و ندای دعوت به صراط مستقیم را سردهند خود پا در این راه گذاشته باشند تا موجب اعتقاد ، اعتماد و آرامش تابعین شوند .
همان که حضرت مولی الموحدین در جای جای نهج البلاغه بر آن تاکید فرموده اند .
حضرت امام خمینی رحمه الله علیه به عنوان روحانی طراز که باید معیار و الگوی جامعه روحانیت قرارگیرند در تبیین این مقام میفرمایند:

“شما آقایانی که می‏خواهید مردم را دعوت کنید به آخرت، دعوت کنید به صفات کذا، باید قدم اول را خودتان بردارید، تا دعوت‏تان دعوت حق باشد، والا دعوت غیر حق است، دعوت کن شیطان است، از زبان شیطان دعوت می‏کند انسان. آن هم‏که درس توحید می‏گوید، آن هم همین‏طور است که اگر چنانچه در او آن منیت باشد، زبان، زبان شیطان است و درس توحید را به زبان شیطان می‏گوید. شما آقایانی که می‏خواهید بروید در جاهای دیگر و تربیت کنید مردم را، ملتفت باشید که یک وقت خدای نخواسته، خودتان آلوده نباشید و آنها را دعوت کنید.۱
طلبه باید زندگی خود را یک زندگی محض دینی بکند . طلبه باید دل خود را پاک و صاف کند ، تا وقتی در مقابل انوار معرفت الهی و توفیقات الهی قرار گرفت ، تلالو پیدا کند ، …ما کسانی را داشتیم که از لحاظ علمی ، مراتب بالایی هم داشتند . اما دل و روحشان ضعیف و آسیب پذیر بود ، وقتی این جا آن بنیه معنوی و دینی ساخته نشود ، آنجا که پای مقام و امکانات مادی ، پای فداکاری به نیان می آید ، انسان می لرزد و نمی تواند جلو برود .
✅آنوقت چطور میشود یک ملت و یک مجموعه را هدایت کرد ؟
باید عمل کنیم تا بتوانیم اثر بگذاریم.۲

۱صحیفه امام ، ج۱۳ص۴۲۰
۲بیانات مقام معظم رهبری حفظه الله در دیدار مجمع طلاب حوزه علمیه قم۷۰/۱۲/۱

Soroosh

باز هم امتحان کن

تبیین فتنه آخر الزمان

 

شطرنج باز حرفه ای: تحلیلی بر اغتشاشات بنزینی

تحلیلی بر اغتشاشات بنزینی گاهی اتفاقات، بسیط و یک بُعدی اند. در چنین مواقعی نه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *