سرآغاز > یادداشت > بزرگترین چالش فرا روی انقلاب اسلامی مردم ایران چیست؟

بزرگترین چالش فرا روی انقلاب اسلامی مردم ایران چیست؟

سوالات متعددی در مورد انقلاب اسلامی مردم ایران در بهمن ۱۳۵۷ مطرح است. بزرگترین چالش انقلاب اسلامی مردم ایران چیست؟ آرمان و هدف غایی انقلاب اسلامی چه بود؟ایران انقلاب بهمن خمینی رهبری

 


دوشنبه ها روز گفتگو پیرامون انقلاب و بصیرت است. ضمن تبریک دهه مبارکه فجر توجه شما را به نکته زیر جلب می کنم.

تضعیف گفتمان انقلابی بزرگترین چالش انقلاب

 

. آرمان و هدف غایی انقلاب اسلامی چه بود؟

شاید این مهم ترین سوال و عمومی ترین سوال پیرامون انقلاب اسلامی باشد که متاسفانه این روزها به چالش جدی برای انقلاب تبدیل شده است. چرا؟ چون هر کسی از ظن خود جوابی برای این سوال ارایه می کند و این اختلاف دیدگاهها در چیستی هدف انقلاب نشانه بزرگی برای به چالش کشیده شدن گفتمان انقلاب اسلامی است.
در حالی که در آیه ۵ سوره ابراهیم خداوند آرمان انقلاب های الهی را خروج از ظلمات طاغوت و شرک به نور حکومت توحید و حق بیان می کند و می فرمایند:” ولقد ارسلنا موی بآیاتِنا ان اخرِج قومَکَ مِن الظلماتِ الی النور…” اما هر کسی نمی تواند راز این هدف را بیابد و لدت زندگی زیر پرچم حکومت الهی را با همه سختیها و مضیقه هایش بر ذلت حکومت طاغوت با همه ناز و نعمتش، درک کند مگر کسانی که بسیار صبور و با استقامت باشند و بسیار شاکر نعمت انقلاب لدذا در ادامه می فرماید :” انَّ فی دلک لآیاتِِ لکلِّ صَبّارِِ شکور

بنابراین رسیدن به یک گفتمان (درک و مطالبه) مشترک و متعالی از اهداف و اثار انقلاب نیاز مبرم به بینش و نگرشی عمیق و درست دارد. چنین بینشی جز با مشاهده و مطالعه تاریخ گذشتگانی که انقلاب الهی داشته اند ولی بر اثر مادیگرایی و عدول از انقلابیگری سقوط و افول کرده اند ممکن نیست. نهج البلاغه بعد از قرآن، بهترین کتابی است که این طلوع و غروب را برای انقلاب ها ترسیم می کند هم علماً و هم عملاً کافی است به بند ۱۳ خطبه ۱۹۲ نهج البلاغه مراجعه بفرمایید.

حضرت در بند ۱۳ این خطبه سه دوره را بطور واضح و خلاصه معرفی می کنند:

۱ دوران قبل از انقلاب
۲ دوران پیروزی انقلاب
۳ دوران پساانقلاب

دوران اول را دوران سختی ها و شکنجه های طاقت فرسا و روزگار ظلم و الحاد و تباهی می دانند همانگونه که واقعا دوران پهلوی چنین بود.
دوران انقلاب و پس از پیروزی را اوج عزت و کرامت و نعمت و شخصیت ما برمی شمارند همچنان که ان را با پوست و خونمان لمس کردیم.
دوران سوم را به دلیل دست برداشتن از انقلابیگری دوران خروج از کرامت و عزت به ذلت و حقارت معرفی می کنند.

گفتمان انقلاب اسلامی ایران

 پس نهج البلاغه ضامن حفظ و احیاء و گسترش گفتمان انقلابی در جامعه ماست. تمام.

Soroosh

باز هم امتحان کن

نهضت جهانی نهج البلاغه خوانی - من نهج البلاغه میخوانم

لیست مساجد جلسه ی نهج البلاغه خوانی در کشور

 ﷽  ما برای گسترش #نهج_البلاغه_خوانی در بین مردم، دو راهبرد داریم : ۱⃣ آسان سازی …

شفاى دردهاى خود را از قرآن بجویید

💠 شفاى دردهاى خود را از قرآن بجویید و در سختیها و گرفتاری‌هایتان، از آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *