سرآغاز > یادداشت > بانهج البلاغه همه طلبه میشوند

بانهج البلاغه همه طلبه میشوند

بسم الله الرحمن الرحیم

 بانهج البلاغه همه طلبه میشوند

گاهی اوقات برخی افراد که از دور اطلاعی از تکاپوی ما در سراسر کشور و بین همه اقشار جامعه برای معرفی و نشر نهج البلاغه خوانی چیزی شنیده اند در ذهن خود و بعضا علنی  می گویند”آخه صرف روخوانی نهج البلاغه، بدون شرح و تفسیر و استاد چه فایده ای دارد”

در جواب باید عرض کنم:

ا

یادداشت حجت السلام حمیدرضا مهدوی ارفع-  بانهج البلاغه همه طلبه میشوند

ولا بنده نه فرصت دارم و نه انگیزه دارم که پس زمینه ذهنم را برای هر کسی فاش کنم و توضیح بدهم مگر کسی یا کسانی که روشن شدن ذهن آنها به تقویت این نهضت ، کمکی بکند.

ثانیا در جلسات و نوشتجات مختلف بعضا برخی از ده ها نکته عمیق و پنهان را توضیح.داده ام که چنانچه بصورت مستمر مخاطب کانال و گروه های ما باشند قطعا می توانند در جریان این مطالب قرار بگیرند. برخی از این نکات بصورت فهرست وار عبارتند از:

√ درک خطر فاصله گرفتن گفتمان عموم جامعه و حتی بخشی از نخبگان، از گفتمان اصیل، نجاتبخش و پیشرو امام و رهبری و نقش احیای نهج البلاغه در تقریب و تطبیق این دو لایه بنیادین جامعه یعنی لایه امامت و لایه امت

√ درمان بخشی از به هم ریختگی فرهنگ جامعه که ریشه در تشتت منابع تغذیه فکری، اختلافات سرسام آور صاحبان قلم و اندیشه ، فقدان نگاه متمرکز و اصیل به مقوله زندگی، معنای زندگی و سبک زندگی دارد.نهج البلاغه بی سروصدا یک “تَوَحُّد” حقیقی، تعیّنی و مطبوع در جامعه ایجاد می کند. یک کتاب، یک نگرش، یک منطق و یک سبک همانطور که قرآن در صدد ایجاد وحدت و توحد فکری، نگرشی و حتی رفتاری در امت اسلام است.

√ عموم جامعه و حتی جامعه به اصطلاح انقلابیون به شدت دچار فقر سواد انقلابی است و این چالش جز با نهج البلاغه که به تعبیر هوشمندانه رهبر حکیم انقلاب: “کتاب تدوین شدهء انقلاب اسلامی است” برطرف نخواهد شد.

√ درک همه معارف و زوایای اسلام از زاویه نگرش حکومتی و حاکمیتی به اسلام، حل المسایل انقلاب در دوران ماست و این درک نیازمند مشق برهه ای از تاریخ است که حداکثر شباهت به روزگار ما یعنی روزگار برپایی حکوت شیعی بر مبنای فقه اهل بیت علیهم السلام داشته باشد و باز به تعبیر رهبر عزیزمان:”دروران شبیه ترین دوره به دوران حکومت امیرالمومنین است؛ پس روزگار نهج البلاغه است” لذا کتاب تاریخ منطبق بر دیروز و امروز و فردای انقلاب، منحصرا نهج البلاغه است. معظم له میفرمایند:” پشتوانه حل همه مشکلات ما نهج البلاغه است”.

√ و….

اکنون نکته دیگری از پس زمینه های ذهنی ام به عنوان عقبه فکری نهضت جهانی نهج البلاغه خوانی را مختصرا عرض می کنم و آن عبارت است از گسترش دامنه مطلعان و مبلغان معارف و ارزش ها و فرهنگ اسلام ناب به تمام ۸۰ ملیون جمعیت ایران و انشاالله در آینده نه چندان دور کل شیعیان و امت اسلام است.

فقط با یک سوال مقصودم را برای اهل ظرافت اشاره می کنم و سربسته عبور می کنم.

در فقه شیعه یکی از مصارف خمس، تبلیغ و ترویج دین است. سوال من این است که در کدام منبع از منابع فقه، این امر اختصاص به طلاب و روحانیون رسمی داده شده است؟ اگر یک روغن فروش، یک کشاورز، یک معلم یا استاد دانشگاه، یک خانم خانه دار … با حفظ شرایط فهم لایه ای از لایه های معارف دینی و داشتن مهارت تبلیغ و برخورداری از صلاحیت های اخلاقی و سیاسی و … در کنار شغل معمول خود به تبلیغ دین در همان محدوده ای که اشراف دارد بپردازد، آیا عنوان فقهی”مبلغ دین” بر او صدق می کند یا نه؟ اگر صدق می کند پس پرداخت شهریه کمک هزینه یا حق الزحمه تبلیغ دین به او از وجوهات جایز خواهد بود. البته مقصود من به هیچ وجه، توسعه دامنه صرف وجوهات نیست (که آن خود مبحثی مستقل و البته مهم است و مجال دیگری می طلبد)بلکه مرادم فهم درست از موضوع “تبلیغ و مبلغ دین” بر اساس قواعد اصول فقه است. چند درصد شاگردان امامن ما خصوصا طلاب حوزه های علمیه حضرت باقر و حضرت صادق علیهماالسلام صرفا ممحض در تحصیل علوم اسلامی بوده اند؟ بهترین و معروفترین شاگردان آنها یا بزّاز بوده اند یا شتربان یا روغن فروش یا تاجر یا کشاورز یا …

از نگاه راهبردی هم هر چقدر بتوانیم دایره مروجان شریعت و اخلاق اسلامی را  البته با رعایت حساسیت های مشروع منطقی و به دور از تعصب های بی اساسی که جز سیره سلف هیچ دلیلی ندارد بر قدرت پایگاه دین، تنوع و امکان تاثیرگذاری بیشتر، کاهش هزینه ها و ارتقای فرهنگ مردمی نشر معارف بصورت تصاعد هندسی افزوده ایم.

ترویج نهج البلاغه خوانی با روشی که ابداع و تبیین کرده ایم، راهبرد تحقق این افق بلند و ایمنی بخش است. پس ما در صددیم ایران راحوزه علمیه کنیم (نه به معنای مصطلح و رسمی) و همه ایرانیان را طلبه. فلیتأمل!

Soroosh

باز هم امتحان کن

تبیین فتنه آخر الزمان

 

شطرنج باز حرفه ای: تحلیلی بر اغتشاشات بنزینی

تحلیلی بر اغتشاشات بنزینی گاهی اتفاقات، بسیط و یک بُعدی اند. در چنین مواقعی نه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *