سرآغاز > مرکز توجه > چگونه میتوان چتر ” گفتمان انقلاب اسلامی ” را گسترش داد؟

چگونه میتوان چتر ” گفتمان انقلاب اسلامی ” را گسترش داد؟

 اندیشه های راهبردی / چگونه میتوان چتر ” گفتمان انقلاب اسلامی” را گسترش داد؟

گفتمان انقلاب اسلامی دیدار با رهبری فعالان فرهنگی طلاب و مدیران ارشد فرهنگی کشور

 

با سلام و عصر بخیر به دوستان عزیزم. اندیشه های راهبردی، پاسخ های حقیر است برای پرسش ها و چالشهای راهبردی انقلاب اسلامی، زندگی، فرهنگ، هنر ، سیاست و…

🌍 امروز و در اولین شماره از اندیشه های راهبردی قصد دارم مسالهء بسیار مهمی را تحلیل و سپس برای حل آن راهبرد ارائه کنم.

🌴 چگونه میتوان چتر ” گفتمان انقلاب اسلامی” را گسترش داد؟ تا جایی که قشر خاکستری و حتی مایل به سیاه آن را بپذیرند؟

☁️ مقدمه اول:

هر گفتمانی حداقل سه لایه و ساحت دارد که به ترتیب بر یکدیگر تاثیر میءذارند:

۱  ساحت اندیشه و نظر که پاسخگوی سوالات بنیادین هستی شناسی، انسان شناسی،راه و راهنماشناسی و مبانی ارزشها و اصول آن گفتمان را تولید و تحکیم می کند.

۲  ساحت فرهنگ و ارزشها

هر دستگاه اندیشه ای ، خواه ناخواه ارزشهایی را تعریف می کند متناسب با تفکر خود؛ مثلا من چرا در گوش بچه یتیم نمیزنم زیرا اعتقاد دارم که معاد و قیامتی هست و باید پاسخگوی خدا باشم.

۳  ساحت اجتماعی سیاسی که کاملا تحت تاثیر مستقیم ساحت فکر و اندیشه و فرهنگ و ارزشها. مردم در انتخابات به چه کسی رای می دهند؟ به کسی که- حقیقتاً یا شعاری با خواسته ها و ارزشهای آنها هماهنگ و سازگار باشد.

☁️ مقدمه دوم :

هرچه از آغاز انقلاب فاصله می گیریم خصوصا از اواسط دهه ۷۰ به بعد عمق و ضریب نفوذ گفتمان انقلاب اسلامی کمتر می شود.

✅ دلیلش این است که کم کم بچه های انقلاب ساحت اندیشه را خالی و حتی تحقیر کرده و می کنند! دیگر نه از حسینیه ارشاد انقلاب اسلامی خبری هست! و نه از مناظره های واقعی و تند کیانوری و شهید بهشتی، مطهری و گروه فرقان، مصباح یزدی و احسان طبری خبری نیست…

به همان نسبت که جبهه مکتبی های انقلاب، ساحت فکری را خالی کرد، دو اتفاق مقارن رخ داد:

🔸نخست: جریانات زاویه دار با گفتمان امام و انقلاب، عقبه فکری را دست گرفتند و بدون معطلی و چراغ خاموش، مشغول تولید اندیشه سکولاریزاسیون ایران شدند؛ امثال سروش و مجتهد شبستری و … در حلقه هایی مانند کیان و آئین و … در تلاقی با استراتژیست هایی نظیر حجاریان و تاج زاده و خانیکی و ربیعی و… با حمایت نفوذبهای خط امام نظیر موسوی خوئینی ها و… در مراکزی مانند “مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری” دوران هاشمی و خاتمی نقشه راه کامل استحاله نظام را طراحی و تولید کردند و برنامه مهندسی اصلاحات و استحاله تا براندازی را با ظرافت و هوشمندی مدیریت نمودند.

🔸دوم: مکتبی ها از لایه اندیشه و فرهنگ به معنای عمیق و موثرش رانده شده و حداکثر دغدغه ورود و حضور در ساختارهای سیاسی را برای خود غنیمت شمردند! که آن هم امروز بسیار متزلزل و نه چندان در دسترس است. تجربه انتخاباتهای دو دهه اخیر خصوصا دولت یازدهم و مجلس کنونی و شورای شهر اخیر از نشانه های بارز این افول است. از دیگر نشانه های این چالش جدی میتوان اشاره کرد:

در عرصه هنر در حالی که فیلمهای ضداخلاقی مانند ” ۵۰ کیلو البالو” در فرآیند تبلیغی معمول بیش از ۱۵ میلیارد تومان فروش می کنند، فیلمهایی مانند “بادیگارد” و “یتیمخانه” علیرم بسیج شدن همه حزب اللهی ها و بسیجیها و … برای گسترش اکرانشان نهایتاً به زحمت ۲ میلیارد تومان فروش می کنند.

در عرصه دیپلماسی بین المللی علیرغم شعار اصولی “مرگ بر آمریکا” در داستان برجام قبح رابطه با امریکا با سنجاق کردن ۳ دروغ جذاب به راحتی شکسته می شود و بدنه جامعه عکس العمل منفی نشان نمی دهند!

آن ۳ دروغ جذاب عبارتند از:

🔺وخیم نشان دادن اوضاع معیشت تا حدی که آب شیرین مردم هم وابسته به برجام است!

🔺علت انحصاری جلوه دادن تحریمها برای وخامت اواع معیشت!

🔺 مذاکره و در نهایت دادن امتیازات راهبردی به دشمن را تنها راه پیروزی در مذاکرات (بازی بُرد بُرد) جا زدن!

Soroosh

باز هم امتحان کن

من نهج البلاغه می خوانم

صوت سخنرانی با موضوع :هنر خوب مردن

صوت سخنرانی: #هنر_خوب_مردن۱ 💠سلسله جلسات درسهایی از نهج البلاغه #تقوی #رمز_عزت_مقاومت #هنر_خوب_مردن ✳️حجت الاسلام #مهدوی_ارفع …

پرهیز از تملق در حکومت مولا علی (ع)

خطبه ۲۱۶ کتاب ارزشمند نهج البلاغه +لینک دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *