سرآغاز > یادداشت > پرونده هاشمی در محاسبه الهی

پرونده هاشمی در محاسبه الهی

 پرونده هاشمی در محاسبه الهی

یادداشت حجت الاسلام مهدوی ارفع فوت هاشمی

 

اگر نهج البلاغه کتاب راهنمای خواص و عوام جامعه می شد ما شاهد این همه ضعف فکری و اجتماعی و اخلاقی در بین مردم عزیز و حتی بخشی از بچه های انقلاب نبودیم.

از دیشب که خبر فوت ایشان منتشر شده انواع و اقسام دو قطبی ها از طریق موضعگیریهای بعضا عجولانه در معرض شکل گیری است.

دو قطبی موافق مخالف هاشمی

دو قطبی آقا هاشمی

دو قطبی دولت آقا

و ….

اما تحلیل خلاصه بنده:

🏴 درگذشت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی به نظر بنده، نباید تبدیل به سوژه ای برای تفرقه افکنی و دوقطبی سازی بین حامیان و منتقدان (مخالفان) وی بشود؛چون:

۱ ادب اسلامی حکم می کند پس از مرگ یک فرد ولو بعضاً خطاکار ، از بدیها و خطاهایش سخن نگوییم مگر برای حفظ حقایق تاریخی و صیانت از وضوح خط و جریان و جبهه حق. بر همین اساس حضرت امیرالمومنین علیه السلام علیرغم التزام فوق العاده به وحدت و یقینا توجه تام به ادب اسلامی مذکور گاهی مانند آنچه در خطبه سوم آمده است، به یادآوری و تحلیل و نقد خلفای درگذشته اقدام می فرمایند.

۲ پیام بزرگوارانه رهبر حکیم انقلاب اسلامی نیز، دربرگیرنده هر دو نکته ای است که عرض کردیم.

از طرفی با عباراتی نظیر “رفیق دیرین، و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی”، رنجها و سوابق پرافتخار آن مرحوم در سالهای پیش از انقلاب را کاملا صحه می گذارند و از طرف دیگر بخش زیادی از تلاشهای وی در دوران جمهوری اسلامی را با جملهء ” و همکار نزدیک سالهای متمادی در عهد جمهوری اسلامی” را تایید و یادآوری می کنند.

اما از سویی دیگر با ظرافت در ضمن عباراتی همچون “هوش وافر و صمیمیت کم‌نظیر او  👌 در آن سالها، 👌 تکیه‌گاه مطمئنی…! “و همچنین جملات صریح اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت در برهه‌هائی از این دوران طولانی”!!!! به مواضع و رفتارهای سیاسی غلط ایشان خصوصا در ۱۱ سال اخیر (۱۳۸۴ ۱۳۹۵) اشاره می فرمایند.

۳ در نهایت عبارت ” اکنون این مبارز کهنسال در محضر محاسبه‌ی الهی با پرونده‌ای مشحون از تلاش و فعالیت گوناگون قرار دارد، و این سرنوشت همه‌ی ما مسئولان جمهوری اسلامی است.”

همه کسانی را که در آغاز یا میانه مسیری هستند که هاشمی رفسنجانی به پایان آن رسیده است، متنبّه ساخته و هشدار می دهند که مراقب رفتار و گفتار و مواضع و اطرافیان و منسوبین خویش باشند!

۴ در بخش پایانی پیام تسلیت رهبری که به دعا در حق آقای هاشمی اختصاص دارد گنجاندن واژه ” عفوالهی” برخلاف تمام پیامهای معظمُُ له در ارتحال علما و بزرگان نیز هم نشان از بزرگواری رهبری عزیز است و هم تعریضی بر … بگذریم “غفران و رحمت و عفو الهی را برای وی از صمیم قلب تمنا می‌کنم “

🌹غفرالله لنا و له

حضرت امیر سلام الله علیه فرمود: ” با مردم بگونه ای معاشرت کنید که اگر مردید بر شما بگریند و اگر ماندید با رغبت سوی شما آیند.”

Soroosh

باز هم امتحان کن

تبیین فتنه آخر الزمان

 

شطرنج باز حرفه ای: تحلیلی بر اغتشاشات بنزینی

تحلیلی بر اغتشاشات بنزینی گاهی اتفاقات، بسیط و یک بُعدی اند. در چنین مواقعی نه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *