سرآغاز > آثار > سخنرانی ها > شرح راهبردی دعای ندبه: سلام ولعن ، موالات و برائت ، معیت و ثبات قدم

شرح راهبردی دعای ندبه: سلام ولعن ، موالات و برائت ، معیت و ثبات قدم

شرح راهبردی دعای ندبه

اگر می شد زیارت عاشورا  و  معارفش را با دعای ندبه و معارفش را به صورت یک پیوستار توصیف بکنیم  آن زمان است که به درستی معلوم می شد که این دو سند مجموعا سند راهبردی شیعه را در طول تاریخنشان می دهند

اگر فردی زیارت عاشورا را به دقت مطالعه بکند تمام نقشه های دشمن را به سهولت بدست می آورد و لذا در این زیارت ۶ وازه کلیدی را به ما القاء کرده که دنیای از معانی و روحیه انقلابی نهفته است  ،که عبارتند از :

      ” سلام ولعن ، موالات و برائت ، معیت و ثبات قدم “

و بعد از این خداوند در این زیارت ۳ جریان را نشان می دهد که به هم دست می دهند و می توانند چنین جنایاتی را رقم بزنند ،که عبارتند از :

۱٫امت موسس

 ۲٫امت ممهد(زمینه سازان )

۳٫امت پیاده نظام ها( عوامی که بدون تحقیق و تفحص به دنبال هر ندایی می روند )

و بعد  راهبردهای مبارزه با امت موسس را طراحی و اجرا می کند ،که عبارتند از :

 1. راهبرد دفع اهل بیت از مقام خلافت بعد از پیامبر خدا
 2. تلاش های فکری و روانی برای اضاله کردن مودت و محبت اهل بیت است

و در انتها عنصر شناسی می کنتد باید بسیار مواظب  باشید که برخی از گروهها واحزاب بر علیه حق متحد می شوند و کار می کنند  پس باید بیش از پیش دقت بکنید .

 1. گاهی اشخاص بسیار مهم هستند مانند : شمر ،عمر صعد
 2. و گاهی برخی خاندانها که به صورت حزب عمل می کنند مانند : آل مروان ،آل زیاد

و به ما می آموزد این زیارت که امام حسین چگونه در مقابل این نقشه ای که بیش از ۸۰ سال عقبه فکری  دارد حرکت کرد که ظرف ۸ ساعت اول خنثی کرد و بعد به نفع جبهه حق رقم زد !

و تمام این زیارت در سجده پایانی تجلی می کند که اگر این زیارت رامنهای سجده ببینیم همه مصیبت بود و در این صحنه قهرمان یزید که می گیرد اسیر می کند وآب می بندد ومی کشدو امثال ذالک . اما خدا به ما می فهماند در دل این مصیبت اعظم یک نعمت عظمی خوابیده است که به این جهت باید شکر کرد .

 

 

شرح دعای ندبه :

ندبه هم در میان مردم بسیار مهجور مانده است و تنها گناه او این است که هفته ای یکبار به سراغ این دعا می رویم تا برای امام زمانمان ندبه( گریه و ماتم) کنیم دیگر کاری به محتوای آن نداریم و ذاکر محترم مجبور می شود از محتوا دست بر دارد و با اشعار سوزناک سبب رقت قلب ما گردد.

اول آنکه اگر دعا را به معنی سوال و درخواست از خدا بگیریم این دعا نیست، جزء بخش کوچکی از پایان این سند ما دعا مطالعه نمی کنیم .جرا از همان ابتداء شروع می کند به بیان تاریخ و می فرماید در قضای تو یک جریاناتی نهفته است .

 1. در ابتدا می رود به سراغ حضرت آدم علیه السلام و می فرماید یکی از اولیای تو مدتی در بهشت بود تا از آنجا خارج شد
 2. حضرت نوح علیه السلام و می فرماید نوح و برخی از یارانش را داخل کشتی بردی و نجات دادیاز هلاکت
 3. حضرت ابراهیم علیه السلام
 4. حضرت موسی علیه السلام
 5. حضرت عیسی علیه السلام
 6. و…
 7. تااینکه به حضرت محمد مصطفی علیه السلام می رسد

آیا یک دعای ندبه خوان نباید تفکر بکند که ، ما قرار بود برای صاحب الامر ندبه کنیم چه ربطی به عیسی و موسی و…داشت ؟!  درواقع این دعا می گوید تو ندبه خوان نیستی تا زمانی که پیشینه حق را پیدا بکنی  تو باید  جریان وابستگی خودت را از صدر تاریخ پیدا بکنی  چه اتفاقی افتاد که در هر زمانی یک اقلیتی پای حق ایستادن  اول اینها را یاد آوری کن و خوب درک بکن تا فردا روز اگر در اقلیت قرار گرفتیم بدانید که ما همیشه اینگونه بودیم و راه در پیش رویمان بسیار سخت است پس نترسی وجا نمانید و دچار شک وشبهه نشویم  از اولی که انسان پا بر روی زمین گذاشته جریان حق در اقلیت بوده است!

تا اینکه جریان را منتهی کردی به رسول خاتم و عجب انتخاب خوبی هم کردی و همانگونه که تو انتخاب کردی ایشان آقای مخلوقات بود و در میان برگزیدگانت از همه برگزیده تر بود . خوب این پیامبر را یادآوری کردیم تا بگوییم که هیچ پیامبری مانند من اذیت نشد ! با اینکه پیامبر خاتم ۲۳ سال عمر رسالتش بود و حضرت نوح علیه

السلام ۹۵۰ سال قبل از طوفان تبلیغ کرد  علامه مجلسی می فرماید: حضرت نوح ۲۵۰۰ سال عمر کرده است . بعد رسول خاتم می فرماید من در طول ۲۳ سال بیشتر از تمام انبیاءاذیت شدم . برای رسیدن به جبهه حق باید سختی و تلاش فراوان کرد اینگونه نبوده که حضرت آدم گل و بلبل آمد پایین و برایش فرش قرمز پهن کرده باشند و تو بگویی چون اکثریت با او هستند پس او حق است . نه اصلا اینگونه نبوده است اندک افرادی ایشان را قبول داشتند و چقدر از این پیامبران بودند که خانواده هایشان با آنها مشکل داشتند زن وفرزند شان به آنها ایمان نیاوردند چرا که۹۰% جامعه می گویند اگر زن و بچه قبول داشتند که ایمان می آوردند ؟! دچار چه شبهه ای شده بودند!

دعای ندبه نه ثنا است نه درخواست حاجت است که بر آن نام دعا  نهیم چراکه شروع کرده سیر جریانی را ورود انبیاء را از آدم تا خاتم تعریف می کند در حالیکه ما با خاتم اوصیا کار داریم تا به ما بفهماند اولین درس برای منتظرحقیقی که یقین دارد پای او بایستیم که تبار جبهه حق را گم نکرده باشیم . نتوانستند تبار حق را به موقع و درست بشناسند مجبور هستند در زمان تنگ خودشان آن را بشناسند و اشخاص از این طرف حق به آن طرف حق رفتند بدون اینکه ما بدانیم .  

 

اولین درس دعای ندبه : شناخت هویت تاریخی حق است :

تو باید ثابت بکنی که با نوح و موسی و عیسی  تا برسیم به دوران پیامبر وامیر المومنین علی علیه السلام بوده ای یا نه ؟!

یعنی تمام اتفاقاتی که بر سر انبیاگذشته آمده است بر سرامیر المومنین و اولادش هم خواهد آمد حتی چندین درجه بدتر از آن رخداد ها !

دوران امیر المومنین بسیار عجیب بود که یکی از این نکات ویزه آن دوره که در دعای ندبه ذکر گردیده شده است . پیامبر چگونه موفق شد این اوضاع درهم و برهمی را که یهود و سر دمداران این تفکر پایه ریزی کرده بودند را درست بکند ، به مدد وحی می توانست هر آنچه از مردم طلب می کرد و مردم بدون هیچ نگرانی اطاعت می کردند مثلا از جنگ داشتند بر می گشتند که پیامبر دستور داد که برویم مسجد فلان را خراب بکنید و از این به بعد زباله دانی شما باشد ! هیچ کس اعتراض نکرد که ، مسجدضراررا چرا باید خراب بکنیم ؟

نکته اول :

پیامبر با وحی تایید می شده است !

و لذا مردم جرائت مخالفت با وحی را ندارند ؛ چون دیده اند که چند نفری که در برابر وحی ایستاده اند آیه ای بر علیه آنان نازل شده است و آبروی او رفته است.مانند : تبت یدی ابی لهب و تب  ویا همسران پیامبر با هم تبانی کردند و آبروی پیامبر را بردن و خداوند با آنها  شوخی که نداشت سوره تحریم را نازل می کند .

تا پیامبر بود مردم یا با اخلاص سخن پیامبر را می پذیرفتند و یا از ترس آبروریزی و نزول وحی با پیامبر همراهی

می کردند ولی بعد از پیامبر که وحی در کار نیست تا به خاطر ترس از آن گوش به فرمان اولیاء باشند . و تلخ

ترین فراز دعای ندبه ” و یقاتل علی التاویل ” پیامبر با مسجد هم می جنگید تابه نتیجه برسدچون وحی نازل می شد  اما چون بر امیر المومنین وحی نازل نمی شود باید با درک و فهم خودش این موضوعات را مطرح بکند وو چون با درک و فهم خودش باشد دیگران خود را همسطح پیامبر می دانند  گروهی در جواب ایشان می فرمودند که : تو در زمان نزول وحی بودی ما نیز بودیم  ، این قرائات شما اصلا درست نیست ، و کم کم  جلوی رهبری می ایستند و می گویند ما زمان امام هم ولایت فقیه را قبول نداشتیم فقط مجبور بودیم و چاره ای نداشتیم ولی الان می گوییم که امام قبول نداشت چون خودش نیست تا ازخودش دفاع بکند به عبارت دیگر ، وحی که نازل نمی شود که بگوید امیر المومنین راست می گوید یا نه ! و اگر ایمان و بصیرت شما اوج گرفته باشد می گویید هر آنچه ایشان می گوید سخن الهی است !

دومین درس دعای ندبه این است که : در بزرگترین چالش زمان خودت که شبیه ترین آن به زمان پیامبر است  شرکت کن ببین چند مرد هلاجی (تو کدام راه را انتخاب می کردی )

مثلا قران و روایات می گویند : فقط اسب و گاو وشتر زکات دارد حالااززمانیکه امیر المومنین حاکم شده است بر    هم زکات بسته !؟ ای بابا ،ایشان خودش شارع است و اجازه تشریع دارد ! الان تشخیص می دهد چون این حیوان زیاد شده است باید بر او زکات بست .

رهبری می فرماید مگر نمی خواهید شیعه علی ابن ابیطالب را درست بکنتید خوب شیعه ای که در خیابان عبد الرزاق قمه می زند به جای افتخار، ذلت می آفریند چرا که تو بوق می کنند دشمنان اسلام که مسلمانان بسیار وحشی هستند .

باید به تاویل رهبری از خط امام ایمان بیاوریم نه تاویل هر انسان بی سواد که چوب در آتش دشمن می ریزد! امیر المومنین سخن می راندو این نابخردان می گویند این از سخنان پیامبر نبوده است اصلا منظور پیامبر این نبوده است . این روزگار دیر یا زود سر شما هم خواهد آمد و شما هم گرفتار خواهید شد.

بعد یک امامی می سازند که با مرگ برامریکا مخالف بوده و اظهار پیشمانی کرده است از اینکه انقلاب کرده است دین با سیاست کاری نداشت و.. ما را تاکجا می برند اگر بصیرت نداشته باشیم !

***امیر المومنین در دورانی گیر افتاده بود که هر آنچه که می فرمود از خدا و پیامبر خدا مردم قبول نمی کردند و می گفتند چه کسی گفته است ! ومجبور بود با تاویل خودش بجنگند.اگر پیامبر با مشرکین و کافران می جنگید امیر المومنین با مسلمانان می جنگید !؟ اولین جنگش با طلحه و زبیر انقلابی دو آتیشه که از جمله یاران وفادار و درجه یک پیامبر وامیر المومنین بوده اند و همسر پیامبر ؟چه کسی حاضر است با همسر پیامبر بجنگد ؟! یقاتل علی

التاویل ! آیا غیر از این است که قران می گوید همسران پیامبر مادران ما هستند ، علی می گوید بیایید به جنگ ایشان برویم ؟!

چرا ؟ چون فقط با بصیرت می توان راه را شناخت و یار امیر المومنین ماند.

در دوران حقد و کینه های عمیقی که در بدر و حنین و تبوک و امثالهم از پیامبر داشتند همه را بر سر امیر المومنین خراب کردند . البته احدی از مسلمانان  نبوده که به خاطر اسلام از دم تیغ علی ابن ابیطالب نگذشته باشد مردمی که  باید جمع می شدند دور امیر المومنین و با دشمنان اسلام می جنگیدن و نام و تمدن اسلامی را می بردند بالا جمع  شدند برای اینکه  رحم علی را قطع کنند.( قتل من قتل و سبی من سبی و اقصی من اقصی  والامه مصره علی مقته )

 درس سوم :  چالش های دوره ولایت است

در زمان پیامبر به مدد وحی به سخنان پیامبر شکی نبود و بعد از این دوران از آنجا که ما در دوران هدایت هستیم دیگر وحی صورت نخواهد گرفت باید با ایمان و بصیرت پیدا بکنید راه را،   هرچه بود در این دوران امام وجود داشت . آنقدر امت بی بصیرت و بی ایمان بودند که خداوند  بعد از ۱۳ معصوم به ظاهر هم امام را از آنان گرفت . از این به بعد  دوران حیرت و سرگردانی در جامعه شروع خواهد شد . ۱۲۰۰سال است که ما گم شدیم به همین خاطر است در دعای ندبه می گوید این الحسن این الحسین این ابنا الحسین … این سبیل بعد سبیل این خیره بعد خیره

در این دوران بایدبسوزیم؛ چگونه ؟ تا زمانی که بشر دست از تفکرات تئوریسین های غربی و شرقی بر ندارد  باید بسوزد و بمیرد و برود !  بسیاری از یاران و دوستداران امام زمان در عصر غیبت  ” مات میتته الجاهلیه ” چون نه امام را می شناسند و نه امام را می طلبند .

در این دوران من باید طلب کنم و این امکان ندارد مگر اینکه من باور کنم هر راهی به غیر از امام باطل است .   هر چیزی غیر از امام سراب است .ما هنوز نفهمیده ایم اگرما متوجه می شدیم دیگر با نظریات فروید و پیاژه فرزندانمان را تربیت  نمیکردیم یعنی آنها راه را پیدا کردند ؟! پس چرا دعای ندبه می خوانی !  

وقتی اقتصادمان را کمیزی می نویسد و علو م سیاسی ما را امریکایی ها می نویسند ، اگر راه را پیدا کردید پس چرا دست به دامن امام زمان شده اید .

کسی باور دارد دعای ندبه را که کاملا متوجه شده باشد که مارکسیست و ماتریالیست همه و همه سراب است  و لذا ۱۲ قرن گذشته است و ما متوجه نشدیم که همه چیز سراب است .ما آنقدر این دوران حیرت را آنقدر کش می دهم تا جمعی از شما دریابند که راه فقط همین است و بس و راه دیگری وجود ندارد مانند قوم بنی اسرائیل که ۲۰۰ سال در بیابان طیه سرگردان شدند  و بعد دانشمندان می گفتند ما راه را پیدا کردیم و صبح راه می افتادن ولی باز هم سر جای اولشان بودند که بودند .و ۴۰ سال در این بیابان تیه سرگردان بودند تا اینکه یک پیرزن فهمید که نمی توانند با اراده خود راه  بیابند رفت یک گوشه ای گریه کردندبه کرد تا اینکه مضطر شد ند(مضطر اذا دعاه ویکشف سوء) خداوند ۱۶۰سال بعدی را به آنها بخشید راه راپیدا کردند!

من وت چون هنوز به اضطرار نرسیدیم که از تفکرات فلان دانشمند غربی و شرقی دل بسته ایم نمی خواهی قبول بکنید که باید فقط راه انبیاءو اولیاءتنها راه نجات است به عبارت دیگر امیر المومنین علمی سخن نمی گوید ولی کانت و دکارت و هگل و…علمی سخن می گویند و ما که به دنبال نهج البلاغه امیر المومنین می گردیم بریده ایم از دنیا و به سرچشمه امیر المومنین چشم دوخته ایم تا راه به ما نشان بدهی چرا که فرزندانمان با این همه دانش تربیتی دارند از دست می روند .

عجیب نیست که ۱۱امام و مادشان را خود مسلمانان کشتند خدانمی گذارد تا شما ۱۲ همین نور هستی را بکشید از شما گرفته تا یک عده آدم بشوند .

کسانی که در بیابان سرگردانی متوجه بشود که تمام این ها سراب بوده است تازه در ممیابد که که عجب غفلت زده ای بوده است  و راه که کاملا روشن و واضح بوده است .

به یکباره لحن دعا عوض می شود و افراد راه را پیدا می کنند و می فرمایند : یابن سالک مقربین و یابن نجباء الکرمین …. من تو را پیدا کردم از دور !  و هر چه به او بگویی راه دیگری هست قبول نمی کند و می گوید راه و جهت را یافتم!   خو شا به حال  کسانی که راه را پیدا کرده اند تا دیر نشده چراکه به امور دیگر گوش نمی دهند  تا دوباره پارازیت بیفتد و گم بشود!؟ مثل بچه ای که گم شده بوده او را یافتیم داریم می بریمش او دوباره سرگرم اسباب بازی می شود ، تو که دوباره گم شدی مگر نگفتم از من جدا نشو .

حالا که دعای ندبه دارد تمام می شود دعا شروع می شود ؟ تو اول باید بفهمی که چه چیزی را گم کرده ای و چه چیزی را می خواهی که اگر نباشد هیچی نداری و لذا ما را از آدم تا خاتم کشانده تا بفهمیم عجب زندگی نکبت باری داریم می کنیم و حالا که فهمیدی خدا وند می گوید : و نحن نقول الحمد الله رب العالمین .

تا اینجا من باید تلاش می کردم تا به مقصد برسم و از این به بعد را خدا باید دستت را بگیرد .این انجمن حجته نادان  معلوم نفهمیده .این دعا می فرماید که تو باید تمام این مسیر را با تلاش معرفتی و جهادی و بصیرتی طی بکنید تا بفهمید که راه فقط یکی است و بس .

 

حالا که فهمیدی دعا شروع شد اللهم کشاف الکرب و بلوی  خدایا یک سری حجابهای پیش روی ما است که فقط تو می توانی آنها را بر داری !ببین من طول تاریخ را دویده ام تا به سمت تو رسیده ام و فقط به سمت تو می آیم چرا که دنیا و آخرت به دست شما است .چی می خواهی ؟ بزگترین نام الهی را به زبان می آوری که فاغث یا غیاث المستغیثین  ( گفته شده اگر کسی در بزرگترین گرفتاری باشد ۷ بار با اعتقاد کامل این لفظ را بگوید می تواند کوه را جا به جا کند .)

ای فریاد رس فریاد رسان به داد بنده بیچاره ات برس .چه می خواهی این همه دویدهای ؟ آقای این بنده بیچارهات را به او نشان بده ! همین و بس. حالا اگر من با معرفت و با بصیرت قطع امید کرده از تمام تئوریهای انسانها ی گم شده در صنعت و تکنولوژی اگر آقام را ببینم کار تمام است  (یا سید ه الشدید القوی  ) و دعایم با وجود این آقا مستجاب خواهد شد و رزقم مبسوط می شود و حاجات ما رفع خواهد شد. این شعور عمیق کجا و لق لقه زبان کجا.

اما آیا ما به اضطرار رسیده ایم اگر نرسیده باشیم هیچ فایده ای ندارد خواندن این دعا . امن یجیب مضطر اذا دعاه …آیا مضطر شدی ؟ مدام نگو فرموده ادعونی استجب لکم بله ادعونی به شرط اینکه دعا بکنی ؟ کسی دعا می کند که به اضطرار رسیده است . هنوز شیعه آقا به اضطرار نرسیده است !؟

 

 

درس چهارم : اظطرار

أین أین أین ها که کلاس اظطرار است.

 

 

Soroosh

باز هم امتحان کن

تبیین فتنه آخر الزمان

 

تفسیر روایی قرآن

  🔈 فایل صوتی: #تفسیر_روایی_قرآن (جلسه اول و دوم) 🔷حجت الاسلام #مهدوی_ارفع دانلود جلسه اول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *