سرآغاز > موضوعات > نهج البلاغه > نهج‌البلاغه در آمریکا / متن گفتگوی با دانشجوی ایرانی در آمریکا

نهج‌البلاغه در آمریکا / متن گفتگوی با دانشجوی ایرانی در آمریکا

سلام علیکم

دیروز که برای اکثر مخاطبان کانال این پیام را ارسال کردم ” سلام‌علیکم مهدوی ارفع هستم آیا شما در زمینه نهج‌البلاغه فعالیتی فردی یا جمعی دارید؟ ” یکی از دوستان دانشجوی اصفهانی در آمریکا برایم این مطالب را فرستاد

 

سلام‌علیکم حاج‌آقا

بنده سال گذشته که آمدم اینجا چند جلد نهج‌البلاغه با خودم آوردم و بین دوستانم پخش کردم تا آن‌ها نیز شروع به مطالعه کنند. حتی یک مسابقه هم طراحی کردم و گفتم اولین نفری که صد صفحه اول نهج‌البلاغه را بخواند جایزه می‌گیرد و این کار ادامه پیدا می‌کند. منتهی ظاهراً استقبال نشد. البته به لطف خدا بنده این برنامه را برای خود دارم و مشغول به نهج‌البلاغه خوانی هستم. التماس دعا

خاطرات:

یکی از تفریحات بنده، شنیدن نحوه مسلمان شدن افراد غیر مسلمان هست. این موضوع از موقعی که ایران بودم برایم جالب بود. خدا را شکر الان فرصت مناسبی است تا به این علاقه شخصیم برسم. چندین نَفَر را این‌گونه دیدم و ملاقات کردم و بعضاً پای صحبت‌های آن‌ها نشستم. انسان‌های جالبی هستند و زندگی جالبی هم دارند.

یکی از این افراد، که ماجرای مسلمان شدنش را از دوستم شنیدم خیلی برایم جالب بود. این‌ها یک زن و شوهر بودند که در پی حقیقت بودند و مسیحیت آن‌ها را اغنا نکرده بود. نهایتاً با اسلام آشنا می‌شوند و مسلمان اهل سنت می‌شوند. منتهی هنوز احساس می‌کردند کمبودی دارند و جواب برخی از سوالاتشون را نگرفتند.

بالاخره یک خانم (ظاهراً ایرانی) به آن خانم تازه مسلمان شده یک کتاب می‌دهد و می‌گوید این کتاب را بخوان شاید جواب سؤالات را گرفتی.

پس از مطالعه کتاب، خانم که مسلمان شده بوده، بسیار مشعوف می‌شود و احساس می‌کند که جواب خیلی از سؤالاتش را گرفته است. منتهی تمایل داشته که یک ملاقات حضوری با نویسنده کتاب بگذارد و بیشتر با او صحبت کند لذا با به سراغ آن خانمی می‌رود که کتاب را به او هدیه داده و به می‌گوید می‌شود اطلاعات تماس نویسنده را بدهی تا من باهاش در تماس باشم (مثلاً ایمیل بزنم و …!!!)

خانم ایرانی چند لحظه‌ای با تعجب به او می‌نگرد و یک‌دفعه می‌زند زیر خنده. به او می‌گوید نویسنده کتاب مال ١۴ قرن پیش است.

خانم تازه مسلمان شده افسوس می‌خورد که عجب فرصتی را از داده است و همان آغازی می‌شود که از طریق آن کتاب یعنی «نهج‌البلاغه» با مذهب شیعه آشنا شود و شیعه‌ی نویسنده آن کتاب یعنی علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام شود.

من امروز صبح که به‌وقت آمریکا عصر یا ۵ ربع است این پاسخ را خدمتشان نوشتم

 

حجت الاسلام حمیدرضا مهدوی ارفع:

سلام جناب … [نام ایشان به دلایلی محفوظ است] عزیز عصر بخیر

از اینکه تلاش کرده‌اید تا نهج‌البلاغه را به دوستانتان معرفی کنید خوشحالم حتی اگر به قول شما استقبال نکرده باشند شما اجرتان عندالله محفوظ است؛ اما سه نکته:

 1. ما در ایران و چند کشور ازجمله آمریکا نهج‌البلاغه را معرفی کرده‌ایم و به لطف امیرالمؤمنین در همه‌جا مورد استقبال واقع شده است. در شبکه velayattvusa دو جلسه زنده نهج‌البلاغه گفتم و به‌شدت مورد توجه بینندگان واقع شد اگر بتوانید از آرشیو شبکه دریافت کنید و گوش بدهید به شما در محتوای تبلیغ نهج‌البلاغه کمک می‌کند. اگر نتوانستید پیدا کنید به من خبر بدهید من دارم از طریق ایمیل تقدیم می‌کنم یا روی سایتم می‌گذارم تا دانلود کنید. آدرس سایت من www.mahdaviarfae.ir
 2. چند جزوه و چند سخنرانی تبیینی خوب درباره نهج‌البلاغه هم به لطف خدا دارم که براتون می‌فرستم منتهی این‌ها را باید خودتان مطالعه و گوش کنید بعد با توجه به شرایط افراد و محیط گزینش و ارائه بفرمایید…
 3. پیشنهاد می‌کنم خودتان بدون تعطیلی شبی ۱۰ دقیقه نهج‌البلاغه را با ترجمه آسانی مانند دشتی از آخر به اول بخوانید یعنی اول حکمت‌ها را از ۱ تا ۴۸۰ بعد نامه‌ها را از آخری به اولی و سپس خطبه‌ها را از آخری به اولی بخوانید. یقیناً طعم شیرین نهج‌البلاغه را بیش‌ازپیش می‌چشید.

اما نکته خیلی مهم: روزگار ما روزگار عطش بشریت به عدالت و عقلانیت و معنویت قدسی است پس روزگار ما روزگار نهج‌البلاغه و امیرالمؤمنین است.

مرحوم سیدرضی ره در مقدمه نهج‌البلاغه‌اش می‌نویسد: پس این کار یعنی تألیف نهج‌البلاغه را آغاز کردم درحالی‌که یقین دارم روزی همه‌جا را تحت سیطره خود قرار خواهد داد!! خب سید رضی که ۶ سال پس از تألیف نهج‌البلاغه به دیار باقی شتافت و تا امروز هم علیرغم توجه برخی از اندیشمندان مسلمان و غیرمسلمان نسبت به این کتاب، نمی‌توان گفت همه‌جا را تحت سیطره… اولاً بنده معتقدم به سید رضی خبر غیبی داده‌اند که این کتاب را بنویس که در آینده جهان را درخواهد نوردید.

نهج البلاغه در آمریکاثانیاً بر این باورم که چون هنوز حقیقت امیرالمؤمنین بر عالم ظهور نکرده و خدا طبق آیات غدیر این ظهور را شرط لازم برای موفقیت رسالت انبیا و اکمال و دین و اتمام نعمت برشمرده است پس قطعاً باید دوره‌ای برسد که حقیقت مطلق مولا بر عالم جلوه و ظهور نماید و آن دوره همین عصر حاضر است به دلایل و شواهد متقنی که بیانش مقال را به درازا می‌کشاند.

پس همان‌طور که پیر ما فرموده‌اند: «روزگار ما روزگار نهج‌البلاغه است.»

با این مقدمه بنده که تمام علایق و فعالیت‌هایم را متمرکز بر محور ترویج نهج‌البلاغه کرده‌ام و این توفیق را از توسل چند سال پیش در شب جمعه‌ای در حرم امیرالمؤمنین دارم

 

خالصانه خدمت شما عرض می‌کنم اگر دنیا و آخرت می‌خواهید خودتان را وقف امیرالمؤمنین و ترویج سینه‌به‌سینه نهج‌البلاغه کنید و در این کار سستی نفرمایید. خود حضرت چنان بر زبانتان حکمت و در کلامتان حرارت القا می‌کنند که خودتان هم از این‌همه تأثیرگذاری متعجب خواهید شد. بنده هم کاملاً در خدمتم و کمک تون می‌کنم.

ما «نهضت جهانی نهج‌البلاغه خوانی» را راه‌اندازی کرده‌ایم بدون یک ریال وابستگی مالی به غیر مردم.

به لطف خدا و همت جوانانی که از طریق این نهضت با نهج‌البلاغه انس گرفته‌اند قریب ۲۵۰۰ نفر در اصفهان فقط ظرف ۵ ماه گذشته اولین همایش نهج‌البلاغه‌ای‌های اصفهان در ایام غدیر را در دانشگاه اصفهان برگزار خواهیم کرد. دوست دارم شما هم حتی از راه دور به ما بپیوندید.

//

Soroosh

باز هم امتحان کن

تبیین فتنه آخر الزمان

 

شطرنج باز حرفه ای: تحلیلی بر اغتشاشات بنزینی

تحلیلی بر اغتشاشات بنزینی گاهی اتفاقات، بسیط و یک بُعدی اند. در چنین مواقعی نه …

۲ نظر ها

 1. سلام خدا قوت! من دانشجوی کارشناسی ارشد علوم نهج البلاغه هستم، خیلی دلم میخواد بشه از این سخنرانی ها و جزوه هاتون که درباره نهج البلاغه است استفاده کنم، اما نمیدونم از چه طریق بهشون دسترسی پیدا کنم، آخه سایتتون را خیلی گشتم اما پیداشون نکردم.

  • سلام علیکم.
   سایت در حال تکمیل اطلاعات و سخنرانی ها می باشد. شما می توانید از هشتک نهج البلاغه جهت پیگیری مطالب استفاده کنید. همچنین آدرس تلگرام حجت السلام حمیدرضا مهدوی ارفع و علاقه مندان به نهج البلاغه(خواهران و برادران) و تلگرام هنر نهج البلاغه جهت استفاده شما در دسترس می باشد.
   https://telegram.me/Mahdaviarfae

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *