سرآغاز > آثار > سخنرانی ها > باید تلاش کنیم سبک زندگی رضوی در جامعه نهادینه شود

باید تلاش کنیم سبک زندگی رضوی در جامعه نهادینه شود

باید تلاش کنیم تا سبک زندگی رضوی در جامعه نهادینه شود…

باید تلاش کنیم تا سبک زندگی رضوی در جامعه نهادینه شود، پیامبر اعظم(ص) سرمشق سبک زندگی اسلامی بشریت است در این راستا مسلمانان باید از این سرمشق زندگی به خوبی بهره بگیرند و تمامی دستورات ایشان را سرلوحه اعمال خود در طول زندگی قرار دهند.

خداوند پیامبر(ص) را در قرآن رئوف و مهربان معرفی کرده و باید رأفت و مهربانی در خانواده اسلامی ویژه باشد مسلمانان باید به این صفت در میان اقشار مردم شناخته شوند. عشق در ازدواج دختران و پسران کافی نیست، بلکه شرایط مهم‌تری در ازدواج‌ها باید لحاظ شود؛ اخلاق رضوی، اجرا کردن دستورات الهی و زندگی در مسیر.

تناسب فرهنگی، خانوادگی و اعتقادی را از ویژگی‌های مهم در ازدواج جوانان است، ازدواج مخلوط شدن نیست بلکه یکی‌شدن است و وقتی دختر و پسر با ازدواج یکی می‌شوند جدا کردن آن‌ها از هم بسیار دشوار است ولی وقتی عاشق شده و با هم مخلوط می‌شوند، جدایی اشان نیز سهل می‌شود. توجه به بنیان خانواده ‌ها امری بسیار ضروری است در این راستا محلی که در آن نیز زندگی می کنیم هم بسیار دارای اهمیت است؛ خانه با چهار واژه منزل یعنی محل نزول، مسکن یعنی محل سکون، مأمن یعنی محل امن و معوا به معنی پناهگاه خوانده می‌شود و باید محلی برای ترمیم خستگی‌های هر انسان باشد.

سخنرانی حجت السلام حمیدرضا مهدوی ارفع در مشهد مقدس سبک زندگی رضوی
سبک زندگی رضوی

امام علی(ع) در روایتی توجه به زندگی و بنیان های خانواده را امری بسیار ضروری می دانند و می فرمایند زندگی منهای نشاط، مرگ تدریجی انسان بوده و مرگ بر این زندگی رحمت دارد. رفتار مناسب و اخلاق نیکو با فرزندان از اهمیت بالایی برخوردار است اولیا در خانواده باید از رنجاندن فرزندان پرهیز کنند و سخت‌گیری‌های بیهوده راه تربیت فرزند نیست. دوری شر و ظن از خانواده‌ها سبب قوی شدن خانواده ها می شود اعتماد و احترام متقابل بنیان خانواده را مستحکم می‌کند و باید سعه صدر در خانواده‌ها جاری شود.

از دیدگاه اسلام ازدواج دارای قوانین و دستورات ویژه ای است که باید در راستای آن در مسیر زندگی گام برداشت زن و مرد بدون یکدیگر به تعامل نمی‌رسند اما بعد از ازدواج به تعادل رسیده و خداوند بین آنان مودت و رحمت قرار می‌دهد. ازدواج، عاملی ترکیبی است و با ازدواج، تحکیم خانواده صورت می‌گیرد در مسأله تشکیل خانواده میل به سوی یکدیگر را عشق می‌نامند اما این عشق به تنهایی برای ازدواج کافی نیست.

ترکیب شدن زوجین با اندیشه، فرهنگ و خانواده متناسب شرایطی است که افراد در حین ازدواج باید بدان اهمیت ویژه ای داده شده است در این راستا انواع اندیشیدن و اندیشه دینی از شرایط اساسی تناسب زوجین است.خداوند متعال خانواده را یک نهاد پاک و مقدس قرار داده تا در آن انسان‌ها و فرزندان صالح در راستای تشکیل یک جامعه سالم تربیت شوند و این یک نعمت الهی است.

برگرفته از سخنرانی: حجت الاسلام و المسلمین مهدوی ارفع، رواق امام خمینی، صحن جامع رضوی، سبک زندگی رضوی

 

Soroosh

باز هم امتحان کن

تبیین فتنه آخر الزمان

 

تفسیر روایی قرآن

  🔈 فایل صوتی: #تفسیر_روایی_قرآن (جلسه اول و دوم) 🔷حجت الاسلام #مهدوی_ارفع دانلود جلسه اول …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *