سرآغاز > آثار > سخنرانی ها > ادب و آداب زیارت، طهارت است / نتیجه ی طهارت، تحول است

ادب و آداب زیارت، طهارت است / نتیجه ی طهارت، تحول است

در آستانه ی سفر مجریان عاشوراییان به مشهد مقدس در آخرین جلسه بهشت قبل از پایان ماه مبارک رمضان حجت الاسلام مهدوی ارفع از آداب زیارت برای زائرین امام رضا (ع) گفتند: هر بار که به مشهد و زیارت امام هشتم می رویم باید فکر کنیم این آخرین زیارت عمر ماست و باید تمام فیض خود از این زیارت ببریم و ادب زیارت، طهارت است.

نتیجه ی طهارت، تحول است

حجت الاسلام مهدوی ارفع در این جلسه بیان کردند: سه مرحله طهارت داریم . طهارت ظاهری، طهارت ذهنی و طهارت روحی. که اگر این سه را داشته باشیم به طور قطع متحول خواهیم شد. کار امام رضا (ع) زیر و رو کردن انسان هاست و باید از ایشان موقع زیارت همین را بخواهیم. چرا که ما از زیارت امام رضا (ع) انتظار داریم تغییر پیدا کنیم و حالمان خوب شود و حال عبادت پیدا کنیم؛ پس نتیجه ی طهارت، تحول است.

زائرین این سفر می خواهند خود را در برابر شیطانی که پس از ماه رمضان آزاد خواهد شد و وحشیانه به سمت ما خواهد آمد، خود را بیمه کنند. زائر امام رضا در شرایطی که همه چیز رو به نابودی است به زیارت می رود تا به وسیله این امام بزرگوار به خداوند وصل شود. زیارت یعنی روح زائر با روح مزور جفت شود.

 

ولایت  ازهمه چیز مهمتر است

ایشان در مورد چرایی وجود امامان، معصومین و پیامبران فرمودند : در فرهنگ شیعه ما صاحب یک دسته حقایقی هستیم که تا کسی وارد دایره محبت اهل بیت نشود نمی تواند به عمقش برسد. بعضی معارف با مطالعه و منطق، پذیرفته می شود لذا خیلی از مسائلی که ما در دینمان داریم را غیر مسلمانان هم بررسی می کنند و می بینند که چقدر خوب و زیباست پس آنها نیز به این مسائل عمل می کنند. اما بعضی معارف را جز با ورود به دایره محبت خالصانه اهل بیت نمی توان درک کرد و فرد یا آن مسائل را به طور ظاهری می پذیرد و یا در مورد آنها دچار شبه می شود. یکی از این مسائل وجود ائمه و پیامبران هستند که بشرند اما از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردارند. لذا جبران ضعف بندگی با اتصال به یک بنده بالاتر از قواعدی است که این مسئله را روشن می کند.

وارد دایره محبت اهل بیت شوید

زیارت یعنی اینکه انسان می داند ضعف دارد و احتمال خیلی زیاد می دهد که اگر وارد دایره محبت اهل بیت شود ضعف هایش برطرف می گردد. ما باید بپذیریم که خداوند هر چه بخواهد به بنده اش فیض بدهد از دریچه یک انسان کامل می دهد پس باید این انسان کامل را بر خود اولا بدانیم و بر تصمیم و حرف او تسلیم باشیم. در این صورت وارد دایره محبت آن انسان کامل می شویم.

تحت ولایت یک انسان رفتن سخت ترین مرحله بندگی خداوند است. لذا در همه اسلام ولایت از همه چیز مهم تر است. و هر کس اراده کند به سمت خداوند برود باید از اهل بیت شروع کند.

از حواشی مراسم بهشت جلسه توجیهی مشهد و صرف افطار توسط روزه داران بود. همچنین در پایان مراسم جناب آقای یزدخواستی با نوای گرم خود حاضران را به فیض رساندند.َ

Soroosh

باز هم امتحان کن

تبیین فتنه آخر الزمان

 

تفسیر روایی قرآن

  🔈 فایل صوتی: #تفسیر_روایی_قرآن (جلسه اول و دوم) 🔷حجت الاسلام #مهدوی_ارفع دانلود جلسه اول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *